Teamet

Stockholm
Kiev
Nicolas Lindberg

Nicolas Lindberg

UX Designer
nicolas@nectima.se
Lina Skytt

Lina Skytt

Project Manager Trainee
lina@nectima.se
Olle Irenius

Olle Irenius

Utvecklare
olle@nectima.se
Georg Åberg

Georg Åberg

Utvecklare
georg@nectima.se
Yuki Kitsuda

Yuki Kitsuda

UI Designer
yuki@nectima.se
Marcel Eschmann

Marcel Eschmann

Utvecklare
marcel@nectima.se
Andreas Lundgren

Andreas Lundgren

Utvecklare
andreas@nectima.se
Iaroslav Mamalat

Iaroslav Mamalat

UI Designer / Utvecklare
iaroslav@nectima.se
Jeniffer Bastos de Souza

Jeniffer Bastos de Souza

Utvecklare
jeniffer@nectima.se
Farid ud din Masoon

Farid ud din Masoon

Utvecklare
farid@nectima.se
Niklas Modess

Niklas Modess

Utvecklare
niklas@nectima.se
Stefan Jonsson

Stefan Jonsson

Utvecklare
stefan@nectima.se
Christer Lingard

Christer Lingard

Utvecklare
christer@nectima.se
Anna Mamalat

Anna Mamalat

Projektledare
anna@nectima.se
Mykyta Samokish

Mykyta Samokish

Utvecklare
mykyta@nectima.se
Vitaliy Vdovichenko

Vitaliy Vdovichenko

Utvecklare
vitaliy@nectima.se
Ewa Wallin

Ewa Wallin

Ekonomi
ewa@nectima.se

Ledning

Pelle Nyman

Pelle Nyman

Grundare, VD

Som VD för Nectima drivs Pelle av att utveckla nytänkande och effektiva digitala lösningar åt kunder. Han är utvecklare och ux-designer med över tio års erfarenhet av att driva företag. Pelle är övertygad om att Nectimas framgångar beror lika mycket på medarbetarnas tekniska kunnande som på nyfikenhet, viljan att lösa problem och en öppen kommunikation. Under hans ledning fokuserar Nectima på en fortsatt stark tillväxt med över 30 medarbetare inom det kommande året.

Mikael Claesson

Mikael Claesson

Medgrundare, Styrelseordförande

I över 25 år var Mikael verksam inom försäkringsbranschen där han var något av en digital pionjär. I början av 2000-talet grundade han inom Stenbeckssfären Sveriges första vinstutdelande livförsäkringsbolag - Moderna Försäkringar Liv - där externa partners hanterade sina kunder digitalt direkt i försäkringsbolagets affärssystem. Mikael har även varit VD för Movestic, Svensk Handel Pensionskassa och Solidar Pension. Med fokus på digital affärsutveckling bidrar han med värdefull kunskap och gedigen erfarenhet till Nectima.

Richard Kendrick

Richard Kendrick

Medgrundare, Säljchef

Richard har över 20 års erfarenhet av säljledande roller inom framför allt IT-sektorn. Han brinner för att hjälpa kunder med deras utmaningar, men också för att skapa en bra kundupplevelse. Det går som en röd tråd genom allt vi gör på Nectima. För oss är lagarbete och en öppen dialog med våra kunder nyckeln till framgång, och Richard stöttar oss i vårt arbete.

Alex Kerber

Alex Kerber

Partner, CTO

Arbetat i över 15 år både inom det visuella, med utbildning från Berghs – School of communications, samt utveckling fullstack med fokus på användarupplevelsen. Alex har tidigare arbetat i Mellanöstern, Asien samt nu senast Storbritannien. Ett brett och djupt mångsidigt intresse för ny teknik, öga för design och digitala lösningar tillsammans med sin globala erfarenhet av arbete på myndigheter, spelbranschen, byråer samt driva egna företag och startups så arbetar Alex obehindrat i båda världarna för tekniska samt det visuella.

Matilda Johansson

Matilda Johansson

Head of Project Management

Flerårig erfarenhet av att arbeta med projekt- och konceptutveckling av olika slag inom flertalet branscher. För henne är kreativitet, strategi, uppföljning och målformulering, tillsammans med en trygg och stark företagskultur, de viktigaste stenarna för att leverera framgångsrika resultat. Med 13 års erfarenhet av arbete med likabehandling och inkludering kopplat till såväl företagskultur som till digital kommunikation, marknadsföring och produktutveckling bidrar Matilda med viktig kunskap inom flera områden, internt och externt. I sin roll som ansvarig för Nectimas projektledning driver hon arbetet med tydligt fokus på struktur, utveckling och medarbetarengagemang.

 
Stockholm Nectima AB
Östermalmsgatan 87 C, 1 trappa
114 59 Stockholm
 
Kyiv BC Gulliver, Tower B
Sportyvna Square
1-A, Kyiv